Családsegítés


A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezetõ okok megelõzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megõrzése céljából nyújtott szolgáltatás.

A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelõ jelzõrendszer mûködik. A jegyzõ, továbbá a szociális, egészségügyi szolgáltató, intézmény, valamint a gyermekjóléti szolgálat, a pártfogói felügyelõi és a jogi segítségnyújtói szolgálat jelzi, a társadalmi szervezetek, egyházak és magánszemélyek jelezhetik a családsegítést nyújtó szolgáltatónak, intézménynek, ha segítségre szoruló családról, személyrõl szereznek tudomást.

A családsegítés keretében biztosítani kell:
A családsegítés keretében végzett tevékenységnek – a szolgáltatást igénybe vevõ érdekében, mások személyiségi jogainak sérelme nélkül – a szükséges mértékig ki kell terjednie az igénybe vevõ környezetére, különösen családjának tagjaira.

Kiskorú személyre a családsegítés akkor terjedhet ki, ha
A közösségi pszichiátriai ellátás keretében a pszichiátriai beteg részére lakókörnyezetében komplex segítséget nyújtanak mindennapi életvitelében, továbbá lehetõség szerint biztosítják a meglévõ képességeinek megtartását, illetve fejlesztését.

A pszichiátriai beteg számára segítséget nyújtanak:
A fogyatékos személyek lakókörnyezetben történõ ellátása támogató szolgálat megszervezésével is megvalósulhat.