Ápolási díj

Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú személy részére biztosított anyagi hozzájárulás.

Ápolási díjra jogosult – a jegyes kivételével – az a hozzátartozó,
aki önmaga ellátására képtelen, állandó és tartós felügyeletre szoruló
Az ápolási díjat ebben az esetben az ápolást végzõ személy lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzõje állapítja meg.

A települési önkormányzat a rendeletében meghatározott feltételek esetén ápolási díjat állapíthat meg annak a hozzátartozónak is, aki 18. életévét betöltött, tartósan beteg személy gondozását végzi.
A díj összege nem lehet kevesebb, mint az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-a (2010. január 1-tõl 22.800 Ft)

A települési önkormányzat jegyzõje a fokozott ápolást igénylõ súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végzõ személy kérelmére emelt összegû ápolási díjat állapít meg, mely azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130%-val (2010. január 1-tõl 37.050 Ft)

Fokozott ápolást igénylõ az a személy, aki mások személyes segítsége nélkül önállóan nem képes
A jegyzõ a fenti feltételek fennállásáról az ápolt személy tartózkodási helye szerint illetékes módszertani intézmény által kijelölt szakértõ szakvéleménye alapján dönt. A szakvéleményben meg kell jelölni annak hatályát, amely azonban nem haladhatja meg a tíz évet.

Az ápolási díj havi összege a más rendszeres pénzellátásban részesülõ jogosult esetén az a fenti összegek és a jogosult részére folyósított más rendszeres pénzellátás havi összegének a különbözete. Ha a különbözet az ezer forintot nem éri el, a jogosult részére ezer forint összegû ápolási díjat kell megállapítani.

Amennyiben a súlyosan fogyatékos beteget ápoló személy részére saját jogú nyugdíjnak minõsülõ ellátást (öregségi nyugdíj, rokkantsági nyugdíj) állapítanak meg, továbbra is jogosult az ápolási díjra, feltéve, hogy az ápolási díjat a nyugdíj megállapítása idõpontjában több mint tíz éve folyósítják.

Az ápolási díj folyósításának idõtartama nyugdíjszerzõ szolgálati idõnek minõsül, mivel a folyósított összegbõl 9,5% nyugdíjjárulékot vonnak.

Az ápolási díj megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell a háziorvos igazolását arról, hogy az ápolt
A háziorvos az igazolás arról, hogy az ápolt tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személy
A háziorvos a súlyos fogyatékosság tényérõl szóló igazolást a tanulási képességet vizsgáló szakértõi és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján is kiállíthatja.

Tartósan betegnek minõsül az a személy, aki elõreláthatólag három hónapnál hosszabb idõtartamban állandó ápolást, gondozást igényel.
Súlyosan fogyatékos személynek minõsül az, aki
Ha az ápolást végzõ hozzátartozó nem ért egyet a háziorvos igazolásával, annak felülvizsgálatát az egészségügyi államigazgatási szerv által kijelölt, az ápolást indokoló diagnózis szerinti szakorvostól vagy szervtõl kérheti,
szakvéleményével, annak felülvizsgálatát az ápolt személy tartózkodási helye szerint illetékes megyei, fõvárosi szociális módszertani intézménytõl kérheti.
(Ez a lehetõség az önkormányzatot is megilleti.)

Nem jogosult a díjra a hozzátartozó, ha
 az ápoló
Meg kell szüntetni az ápolási díj folyósítását, ha
Az ápolt személy halála esetén a halál idõpontját követõ második hónap elsõ napjától szüntetik meg az ellátás folyósítását.




Önkormányzati rendelet vonatkozó része:


 

  Ápolási díj

   (Sztv. 43/b. §)

   9. §

 

A Képviselõ-testület ápolási díjat állapít meg annak a hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy otthoni ápolását, gondozását végzi.

 (1) Ápolási díjra jogosult az a hozzátartozó, akinek családjában az egy fõre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj összegét, egyedülálló esetén annak 150%-át.

(2) Az ápolási díj havi összege a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj összegének 80%-a.

 

A rendelet 9. §-ában foglalt hatáskört a Képviselőtestület a polgármesterre ruházza át