Aktív korúak ellátása

Az aktív korúak ellátása a hátrányos munkaerõ-piaci helyzetû aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott ellátás.
2009. november 15-tõl az aktív korúak ellátására egy családban egyidejûleg csak egy személy jogosult.
Egy családban egyidejûleg két személy abban az esetben jogosult az aktív korúak ellátására, ha az egyik személy a rendelkezésre állási támogatás míg a másik személy a rendszeres szociális segély feltételeinek felel meg.

Az aktív korúak ellátására való jogosultság megállapítása:

A jegyzõ aktív korúak ellátására való jogosultságot állapít meg annak az aktív korú személynek,
Az aktív korúak ellátására való jogosultság
Nem állapítható meg az aktív korúak ellátására való jogosultság annak a személynek, aki
Meg kell szüntetni az aktív korúak ellátására való jogosultságát
annak a személynek,
Az aktív korúak ellátására való jogosultság felfüggesztése:

A jegyzõ a jogellenesen munkát végzõ, rendelkezésre állási támogatásban, vagy rendszeres szociális segélyben részesülõ személy ellátásának folyósítását - a munkaügyi hatóságnak a jogsértés tényét megállapító jogerõs és végrehajtható határozata alapján, a határozat jogerõre emelkedésérõl szóló értesítés megérkezését követõ hónap elsõ napjától - egy hónap idõtartamra felfüggeszti.
Az aktív korúak ellátására jogosultak pénzbeli ellátásának két típusa van: rendelkezésre állási támogatás, valamint rendszeres szociális segély.
Az aktív korúak ellátására való jogosultság megállapítását követõen dönt a jegyzõ arról, hogy a jogosult részére rendszeres szociális segélyt, illetõleg rendelkezésre állási támogatást kell-e megállapítani.

Rendelkezésre állási támogatás

Annak a személynek, akinek az aktív korúak ellátására való jogosultságát megállapították, az állami foglalkoztatási szervnél a határozat jogerõre emelkedésétõl számított 15 napon belül kérnie kell álláskeresõként történõ nyilvántartásba vételét, és teljesítenie kell az elhelyezkedése érdekében megkötött álláskeresési megállapodásában foglaltakat, illetõleg közfoglalkoztatásban kell részt vennie.
Az az aktív korúak ellátására jogosult személy, aki rendszeres szociális segélyre nem jogosult, arra az idõtartamra, amikor
A rendelkezésre állási támogatás összege:

A rendelkezésre állási támogatás havi összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege, 2010. január 1-tõl 28.500 Ft.

Az aktív korúak ellátására jogosult személy együttmûködési kötelezettsége

Az aktív korúak ellátására jogosult személy köteles az álláskeresési megállapodás, illetõleg a közfoglalkoztatás keretében felajánlott munkát elfogadni, ha
Keresõképtelenség

Ha az aktív korúak ellátására jogosult személy a közfoglalkoztatásban keresõképtelenségére hivatkozással nem vesz részt, a foglalkoztató a keresõképtelenség fennállásának vizsgálatára felülvizsgálatot kezdeményezhet.
Ha az aktív korúak ellátására jogosult személy a közcélú munkavégzésre irányuló munkaszerzõdést azért nem köti meg, mert keresõképtelenné vált, a keresõképtelenség felülvizsgálatának kezdeményezésére a jegyzõ jogosult.

Kötelezõ képzésben való részvétel

Ha az aktív korúak ellátására jogosult személy az aktív korúak ellátására való jogosultsága megállapításának idõpontjában a 35. életévét nem töltötte be, és általános iskolai végzettséggel nem rendelkezik, olyan képzésben köteles részt venni, amely az általános iskolai végzettség megszerzésére vagy a szakképzés megkezdéséhez szükséges, külön jogszabályban meghatározott bemeneti kompetenciák megszerzésére irányul.
A képzésben való részvétel részletes szabályait az álláskeresési megállapodás tartalmazza. Az aktív korúak ellátására való jogosultság megállapításától a képzésbe történõ bekapcsolódásáig terjedõ idõtartamra - amennyiben ez az idõtartam a 30 napot meghaladja - közfoglalkoztatásban vesz részt.

Rendszeres szociális segély

Az az aktív korúak ellátására jogosult személy, aki az ellátásra való jogosultság kezdõ napján
A települési önkormányzat rendeletében mentesítési feltételeket állapíthat meg az aktív korúak ellátására jogosult személyeknek a közfoglalkoztatásban történõ részvételt akadályozó vagy kizáró családi körülményeire, egészségi vagy mentális állapotára tekintettel.
Amennyiben a fent felsoroltak közül valamely feltétel az aktív korúak ellátására való jogosultság megállapítását követõen következik be, a jogosult részére a rendszeres szociális segélyt a feltétel bekövetkezésének idõpontját követõ hónap elsõ napjától kell folyósítani.
Ha a fent felsorolta közül valamely feltétel megszûnik, a feltétel megszûnését követõ hónap elsõ napjától az aktív korú személy részére együttmûködési kötelezettséget írnak elõ. A feltétel megszûnésének hónapjára - amennyiben az aktív korúak ellátására való jogosultság továbbra is fennáll - rendszeres szociális segély jár.
Az 55. életévét betöltött, és a 14 éven aluli gyermeket nevelõ szülõnek a rendszeres szociális segély akkor állapítható meg, ha az aktív korúak ellátására jogosult személy a települési önkormányzat által kijelölt szervvel az együttmûködési kötelezettségét nyilatkozatban vállalja.

Együttmûködési kötelezettség

A rendszeres szociális segélyre jogosult személy a segély folyósításának feltételeként a települési önkormányzat által kijelölt szervvel együttmûködik, amelynek keretében
Beilleszkedést segítõ program

A beilleszkedést segítõ program az önkormányzattal együttmûködõ személy szociális helyzetéhez és mentális állapotához igazodva kiterjedhet:
A rendszeres szociális segélyben részesülõ más típusú együttmûködést is vállalhat.
A rendszeres szociális segélyre jogosult személy a fentiektõl eltérõen, a települési önkormányzattal kötött hatósági szerzõdés alapján vállalhatja az állami foglalkoztatási szervvel az együttmûködést, mely azt jelenti, hogy:
Az állami foglalkoztatási szervnél kéri álláskeresõként történõ nyilvántartásba vételét, és teljesíti az elhelyezkedése érdekében megkötött álláskeresési megállapodásában foglaltakat, illetõleg közfoglalkoztatásban vesz részt.
A hatósági szerzõdés egyéves idõtartamra jön létre. A hatósági szerzõdést a települési önkormányzat abban az esetben köti meg, ha a közfoglalkoztatási tervben foglaltak alapján a rendszeres szociális segélyre jogosult személy közfoglalkoztatását biztosítani tudja. A hatósági szerzõdést kötõ személy rendszeres szociális segélyre nem jogosult, foglalkoztatása esetén munkabérben részesül. Amennyiben nem tudják foglalkoztatni, részére rendelkezésre állási támogatást állapítanak meg.

A rendszeres szociális segély folyósítása alatt bekövetkezõ változás

Amennyiben a rendszeres szociális segélyre való jogosultság megállapításához szükséges valamely feltétel megszûnik,(pl. már nem minõsül egészségkárosodottnak a segélyben részesülõ személy) az aktív korúak ellátására jogosult személy részére új együttmûködési kötelezettséget írnak elõ.
Ebben az esetben az együttmûködés azt jelenti, hogy az aktív korúak ellátására jogosult személy az állami foglalkoztatási szervnél kéri az álláskeresõként történõ nyilvántartásba vételét, és teljesíti az elhelyezkedése érdekében megkötött álláskeresési megállapodásában foglaltakat, illetõleg közfoglalkoztatásban vesz részt

A rendszeres szociális segély összege

A rendszeres szociális segély havi összege a családi jövedelemhatár összegének és a jogosult családja havi összjövedelmének különbözete, de nem haladhatja meg a teljes munkaidõben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér mindenkori kötelezõ legkisebb összegének személyi jövedelemadóval, egészségbiztosítási és munkaerõ-piaci járulékkal és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegét.
A rendszeres szociális segély legmagasabb összege 2010. január 1-jétõl 60 236 Ft.
A családi jövedelemhatár összege megegyezik a család fogyasztási egységeihez tartozó arányszámok összegének és az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege 90%-ának szorzatával.
Ha a rendszeres szociális segély összege a havi ezer forintot nem éri el, a jogosult részére ezer forint összegû ellátást kell megállapítani.
A rendszeres szociális segély összegének megállapítása pl. egy gyermeket nevelõ család esetén
Az egygyermekes családban az apa jövedelemmel nem rendelkezik, az anya a gyermek után gyermekgondozási segélyben részesül.

Két szülõ, egy egészséges gyermek:
Fogyasztási egység A család tényleges jövedelme
1. szülõ 1 -
2. szülõ 0,9 25.793 Ft (GYES)
1. gyermek 0,8 12.200 Ft (családi pótlék)
Szorzószám: 2,7 összesen: 37.993 Ft
A családi jövedelemhatár: 25.650 x 2,7 = 69.255 Ft
Rendszeres szociális segély összege: 69.255 Ft – 37.993 Ft =31.262 Ft

Hajléktalan személyek jogosultsága

A hajléktalan személy részére megállapított aktív korúak ellátására való jogosultságról rendelkezõ határozat egy példányát megküldik a fõjegyzõnek. Az ellátásra való jogosultságot megállapító jegyzõ 5 napon belül értesíti a fõjegyzõt, ha a rendelkezésre állási támogatás folyósításának feltételei fennállnak.
A fõjegyzõ az aktív korúak ellátására jogosult hajléktalanokról nyilvántartást vezet és gondoskodik a rendelkezésre állási támogatásnak vagy a rendszeres szociális segélynek a hajléktalan személy által meghatározott, határozatban foglalt címre történõ folyósításáról.
Ha a hajléktalan személy a folyósított ellátást három hónapos idõtartamon keresztül nem veszi át, a segély folyósítását a fõjegyzõ szünetelteti és errõl a tényrõl az ellátást megállapító jegyzõt tájékoztatja, aki dönt az ellátás fenntartásáról, illetve megszüntetésérõl.
A fõvárosban az aktív korúak ellátására való jogosultság megállapítása a hajléktalan személyek vonatkozásában a fõjegyzõ feladata.
A hajléktalan személy számára az a települési önkormányzat szervez közcélú munkát, amelynek jegyzõje az ellátásra való jogosultságot megállapította, az együttmûködési kötelezettsége az ellátást megállapító jegyzõ székhelye szerint illetékes állami foglalkoztatási szervvel áll fenn.

Fontos tudni

Az aktív korúak ellátása iránti kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani. A kérelem elbírálásához szükséges
Ha az egészségkárosodott személy a kérelméhez az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértõi Intézetnek a munkaképesség-csökkenés vagy egészségkárosodás minõsítését tartalmazó, érvényes és hatályos szakhatósági állásfoglalását vagy szakvéleményét nem csatolta, a hatóság a munkaképesség legalább 67%-os mértékû csökkenése, illetve a legalább 50%-os mértékû
egészségkárosodás fennállása kérdésében - szakhatósági állásfoglalás kiadása céljából - megkeresi a szakértõi bizottságot.
A kérelem elbírálásához szükséges továbbá:
Az egészségkárosodott személy esetében a kérelem elbírálásához a vagyonnyilatkozaton, és a gyermekekre vonatkozó igazoláson kívül szükséges még:


Önkormányzati rendelet vonatkozó része:



  
EGYES ELLÁTÁSOKRA VONATKOZÓ RÉSZLETES SZABÁLYOK

  Aktív korúak ellátása

   (Sztv. 37/D. § )

    3. §

 

Az Sztv. 37/B. § (1) bekezdésének b.), c.) pontja szerinti személy (továbbiakban rendszeres szociális segélyre jogosult személy) a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálattal (Szombathely, Széll K. u. 4. sz.) (továbbiakban: Szolgálat) a jogszabályban elõírtak szerint együttmûködni köteles.

 

 

  EGYÜTTMÛKÖDÉSI ELJÁRÁS SZABÁLYAI

 

   Rendszeres szociális segélyben részesülõk kötelezettségei

   4 . §

 

(1) A rendszeres szociális segélyre jogosult személy az – a munkaerõ piacra történõ visszatérés, megváltozott helyzethez való igazodás céljából történõ – együttmûködés keretében köteles:

 

  • a)      felkeresni a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálatot  a határozat jogerõre emelkedését követõ 15 napon belül,
  • b)      a beilleszkedést segítõ programról megállapodást kötni a Szolgálattal legkésõbb a nyilvántartásba vételtõl számított 60 napon belül,
  • c)      a segély folyósításának idõtartama alatt – a Szolgálattal kötött megállapodásban foglaltak szerint -  a Szolgálatnál legalább 3 havonta személyesen           megjelenni,
  • d)      A Szolgálattal kötött megállapodásban foglaltak szerint számára a felajánlott családgondozást igénybe venni, továbbá a Szolgálat által szervezett             vagy közvetített beilleszkedési, illetve a munkába állást segítõ programokon részt venni,
  • e)      A beilleszkedést, illetve a munkába állást segítõ program végrehajtása érdekében minden tõle elvárhatót megtenni.

(2) Ha a rendszeres szociális segélyre jogosult az (1) bekezdés a) pontjában írt határidõben nem jelenik meg, vagy a Szolgálattal kötött megállapodásban foglalt határnapot, vagy határidõt elmulasztja a mulasztás következményei igazolással orvosolhatók, melyet a Szolgálat vezetõjénél kell elõterjeszteni, az elmulasztott határnap vagy határidõtõl számított 15 napon belül.

(3) A mulasztástól számított 30 nap eltelte után igazolási kérelmet nem lehet elõterjeszteni.

(4) Az igazolási kérelemben elõ kell adni a mulasztás okát és azokat a körülményeket, amelyek a mulasztás vétlenségét valószínûvé teszik. Ezzel egyidejûleg köteles felkeresni a Szolgálatot. Amennyiben a Szolgálat vezetõje a az igazolási kérelemnek helyt ad, a mulasztást úgy kell tekinteni, mintha meg sem történt volna. 

 

 
 

  Beilleszkedést segítõ program típusai

  5. §

 

A Szolgálat által szervezett programok típusai az alábbiak lehetnek:

 

  • a)      Munkavégzésre történõ felkészítés, szintentartás (egyéni vagy csoportos foglalkozás keretében)
  • b)      Tanácsadás (jogi, munkaügyi, pszichológiai)
  • c)      Képességfejlesztõ és életmódformáló foglalkozások, tanácsadások szervezése
  • d)      Egészségi állapot és munkaképesség javítását célzó programok, elõadások
  • e)      Alkalmi munkavállalást segítõ programok. 

 

 

 

    Az együttmûködésre kijelölt szerv kötelezettségei

    6. §

 

(1) A Szolgálat 5 munkanapon belül jelzi a jegyzõnek ha a rendszeres szociális segélyre jogosult együttmûködési kötelezettségének nem tesz eleget.

(2) A Szolgálat a beilleszkedési éves értékelését az éve határidõ lejárta után 15 munkanapon belül megküldi a jegyzõnek.

 

 

 

 

 Az együttmûködés megszegésének esetei

7. §

 

(1) Az együttmûködési kötelezettség megszegésének minõsül, ha a rendszeres szociális segélyre jogosult személy:

  • a)      A rendszeres szociális segélyt megállapító határozat jogerõre emelkedését követõ 15 napon belül megjelenési elmulasztotta és igazolási érelemmel           sem élt a Szolgálatnál
  • b)      a beilleszkedést segítõ programról szóló e rendelet 4. § (1) bekezdés b) pontjában rögzített megállapodás nem köti meg,
  • c)      nem teljesíti a beilleszkedést segítõ programban foglaltakat.

 

2) Annak a rendszeres szociális segélyre jogosult személynek, aki a rendszeres szociális segély folyósításának idõtartama alatt az együttmûködésre kijelölt szervvel fennálló együttmûködési kötelezettségét neki felróhatóan, két éven belül ismételten megszegi, az aktív korúak ellátására való jogosultságát az Sztv. 37/F. § (1) bekezdés c) pontja alapján meg kell szüntetni.